MENU

eTwinning

Europejskie Partnerstwo Szkół

Współpraca międzynarodowa w ramach programu eTwinning to już 9-letnia tradycja w naszej szkole. W roku szkolnym 2016/2017 grupa uczniów z klasy Ic i IIc realizuje projekt Friends4U. Dzięki pracy na platformie Twinspace mamy okazję poznawać życie i zainteresowania naszych eTwinningowych przyjaciół z Czech, Niemiec, Ukrainy i Włoch.

Do aktywnej pracy motywują nas wyróżnienia otrzymane za zeszłoroczny projekt: Krajowa i Europejska Oznaka JakościJ

Wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, zapraszamy na poniedziałkowe spotkania w sali informatycznej lub sali 21.

 

Nasze gimnazjum znalazło sie w gronie 3 placówek zaproszonych do przygotowania stoisk wystawienniczych w trakcie konferencji „Program eTwinning w województwie śląskim". Konferencja została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, a jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Ambasadorów Programu eTwinning oraz zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Nasz projekt 2016. Natomiast nasza szkoła oraz przedszkola z Jastrzębia Zdroju i Zabrza zostały poproszone o prezentację osiągnięć w dotychczasowych projektach. Najbardziej aktywne uczestniczki projektowych zajęć (Paulina Banisz, Magdalena Brych i Danuta Śliwińska z klasy IIIa) wraz z opiekunem p. Weroniką Kuś miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz zaprezentować zwiedzającym działania podejmowane w ramach projektów. Udział w konferencji był miłym zwieńczeniem tegorocznych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z naszymi europejskimi partnerami.  

 

W bieżącym roku szkolnym realizujemy dwa projekty w ramach programu eTwinning. Jeden z nich to projekt OUR LIFE MOTTOS, w którym współpracujemy ze szkołami z Czech, Włoch, Turcji i Gruzji. Łączymy w nim nasze pasje czytelnicze, fotograficzne oraz oczywiście językowe! Drugi, prowadzony w języku francuskim LES CONTES DE MON ENFANCE, w którym współpracujemy ze szkołami z Litwy, Włoch, Portugalii, Rumunii, Niemiec i Francji. W tym roku dzielimy się naszymi wspomnieniami z
dzieciństwa, opowiadamy o ulubionych bajkach i bohaterach a także prezentujemy nasze polskie bajki.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCI PO RAZ SIÓDMY!

Międzynarodowe projekty realizowane w ramach programu eTwinning to nieodłączna część dydaktycznych działań podejmowanych w naszej szkole. Uczestnicząc w projektach, uczniowie poznają europejskie kraje, ich kulturę, rozwijają swoje umiejętności językowe oraz mają okazję do podejmowania różnorodnych twórczych działań. Cieszymy sie, że po raz kolejny mogliśmy poznać inspirujących partnerów, dzięki czemu nasza współpraca w ramach projektu WE ARE DIFFERNENT BUT THE SAME została nagrodzona Europejską Odznaką Jakości! Dziękujemy uczestnikom projektu i zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia sie w projekty realizowane w bieżącym roku szkolnym: Our life mottos oraz Les contes de mon enfances.

EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCI ZA PROJEKT ETWINNERS BEYOND LESSONS!

etw_certificate_106306_en.pdf

Projekt eTwinners beyond lessons, który w lipcu 2014 roku otrzymał Krajową Odznakę Jakości, został także w październiku nagrodzony Europejską Odznaką Jakości! To z pewnością zachęci uczniów zaangażowanych w tegoroczny projekty do dalszych twórczych działań. W roku szkolnym 2014/2015 nasze gimnazjum przystąpiło do projektu WE ARE DIFFERENT BUT THE SAME.  Realizuje go 11-osobowa grupa pierwszo- i drugoklasistów we współpracy z rówieśnikami z 8 państw. Wykorzystując różnorodne programy i narzędzia, będziemy porównywać życie nastolatków w tak różnych europejskich krajach, jak Czechy, Chorwacja, Hiszpania, Norwegia, Polska, Słowenia, Turcja i Włochy. 

Drugim projektem realizowanym w naszej szkole jest "PAYSAGES à CROQUER TASTE YOUR LANDSCAPE" prowadzony w dwóch językach, francuskim i angielskim. W projekcie bierze udział pięć europejskich szkół z Polski, Grecji, Włoch, Rumunii oraz Hiszpanii. 

etw_europeanqualitylabel_64906_pl.pdf

 

W roku szkolnym 2013/2014 w naszym gimnazjum realizowane były dwa projekty w ramach programu eTwinning :
"eTwinners beyond lessons" oraz "TOUT ce que J`AIME". Z radością informujemy, iż oba projekty zostały nagrodzone Krajową Odznaką Jakości
przyznawaną przez Centralne Biuro Akcji eTwinning. Zachęcamy wszystkich
zainteresowanych do udziału w kolejnych projektach.

etw_qualitylabel_64906_pl.pdf

etw_qualitylabel_65024_pl_(1).pdf

 

 

EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCI PO RAZ PIĄTY!

 

28.10.2013  nasza szkoła otrzymała po raz piąty Europejską Odznakę Jakości za projekt realizowany w ramach programu eTwinning. Tym razem nagrodzono projekt Blogtrotters across Europe, który w roku szkolnym 2012/2013 realizowaliśmy wspólnie z Francją, Grecją, Hiszpanią, Rumunią, Włochami i Turcją. Cieszymy się, że nasza owocna współpraca z wieloma twórczymi partnerami po raz kolejny została zwieńczona Odznaką Jakości!

 

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do realizacji projektów w ramach programu eTwinning. Tym razem uczestniczymy w dwóch projektach. Pierwszy to ETWINNERS BEYOND LESSONS, w którym będziemy mieli okazję współpracować ze szkołami z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy oraz Norwegii. Kolejny projekt - TOUT ce que J'AIME! -  to z kolei okazja do poznania rówieśników z Grecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii oraz Nowej Kaledonii. Realizując projekty, uczestnicy będą poznawali tradycje i zwyczaje partnerskich krajów oraz życie nastolatków w różnorodnych kulturowo państwach. Projekty stanowią okazję do podejmowania wielu twórczych działań. Jesteśmy przekonani, że przed nami kolejny rok owocnej współpracy w międzynarodowym gronie!

 

 

NASZE GIMNAZJUM NA KONFERENCJI ETWINNING W KATOWICACH

 

Dnia 12.06.2013 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach została zorganizowana konferencja „Program eTwinning w województwie śląskim”. W ramach konferencji przygotowano wykłady ekspertów oraz prezentacje wybranych projektów nagrodzonych w krajowych i europejskich konkursach Nasz projekt eTwinning. Stałą częścią konferencji są także targi programu eTwinning. Nasze gimnazjum znalazło się w zaszczytnym gronie 10 placówek z całego województwa śląskiego  wytypowanych przez Kuratorium Oświaty do prezentowania efektów międzynarodowej współpracy. Uczennice Julia Reszkowska (II c) i Julia Skowronek (III a) oraz koordynator realizowanych w naszym gimnazjum projektów p. Weronika Kuś przedstawiały zwiedzającym podejmowane działania, uzyskane osiągnięcia i wszelkie przedsięwzięcia związane z realizacją projektów eTwinning.

 

        

 

CZTERNASTKA” W GRONIE LAUREATÓW KONKURSU NASZ PROJEKT ETWINNING 2013

 

7 czerwca odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja połączona z ceremonią wręczenia nagród w konkursie Nasz projekt eTwinning 2013. W gronie laureatów znalazło się nasze gimnazjum, któremu za realizację projektu EUrope komisja konkursowa przyznała II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Do udziału w uroczystości zostali zaproszeni: dyrektor szkoły mgr Agata Ociepka, koordynator projektu mgr Weronika Kuś oraz uczennice klasy III a Dominika Gęgotek i Magdalena Jach.

Projekty realizowane w ramach programu eTwinning obecne są w naszej szkole od pięciu lat, a projekt EUrope jest drugim, który został wyróżniony w skali ogólnopolskiej. Realizowaliśmy go we współpracy ze szkołami w Czechach, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Portugalii. Projektowe przedsięwzięcia wiązały się z różnorodnymi działaniami o charakterze muzycznym i artystycznym oraz twórczym wykorzystaniem technologii ICT.

Uroczystość odbywała się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie laureaci wysłuchali zaproszonych gości: Joanny Berdzik, podsekretarz stanu w MEN oraz Tomasza Szymczaka, dyrektora programu eTwinning. Po ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród Marek Szurawski wygłosił interesujący wykład „Kreatywne uczenie się. Sposób na nowe czasy”. Piątkowe spotkanie zakończyło się zwiedzaniem Starego Miasta z elementami gry miejskiej. Ta nietypowa powtórka z historii wszystkim na długo pozostanie w pamięci. Szczególną atrakcją dla zaproszonych na konferencję laureatów była zaplanowana na kolejny dzień wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Pobyt w tym niezwykłym miejscu przekonał, jak fascynująca może być nauka zarówno dzięki poznaniu korzeni cywilizacji, jak i tajemnic ludzkiego organizmu oraz natury.

Udział w konferencji to dla laureatów nagroda za zaangażowanie w realizowane projekty, ale także zachęta do dalszych przedsięwzięć w międzynarodowym gronie.   

 

   

 
 
KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI DLA PROJEKTU ETWINNING
 
W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum realizuje projekt BLOGTROTTERS ACROSS EUROPE. Współpracując z Francją, Grecją, Hiszpanią, Rumunią Turcją i Włochami, poznajemy partnerskie szkoły, miasta i kraje oraz tradycje i kulturę krajów uczestniczących w projekcie. Cieszymy się, że podejmowane przez nas działania zostały nagrodzone Krajową Odznaką Jakości. Realizacja projektu potwierdza, że nauka może być przygodą pobudzająca do kreatywnego myślenia!
 
 
Europejska Odznaka Jakości za projekt EUrope
 
 
19.10.2012 nasze gimazjum po raz czwarty otrzymało Europejską Odznakę Jakości za projekt realizowany w ramach programu eTwinning. Tegoroczną odznakę przyznano nam za projekt EUrope, który realizowaliśmy wspólnie ze szkołami z Hiszpanii, Portugalii, Czech, Norwegii i Finlandii. Współpraca w tym międzynarodowym gronie wiązałą się z podejmowaniem różnorodnych działań muzycznych, artystycznych i oczywiście językowych. Za nami czas twórczych inspiracji motywujących do podejmowania kolejnych projektów. W bieżącym roku szkolnym w gronie 12 szkół reprezenujących10 europejskich państw realizujemy projekt BLOGTORTTERS ACROSS EUROPE.
 
 
W roku szkolnym 2011/2012 nasze gimnazjum – we współpracy z 5 europejskimi szkołami - realizuje projekt EUrope. Pozwoli on przede wszystkim poznać tradycje muzyczne naszych krajów oraz zobaczyć, jak muzyka łączy ludzi. Jak zwykle, realizując projekt, przekonamy się, że znajomość języka obcego pozwala porozumieć się z róweśnikami z europejskich szkół i nazwiązaĆ nowe znajomOści. Będzimy podejmowali różnorodne działania w myśl hasła IMAGINATION IS THE LIMIT:-)
Nasze motto to: MUSIC LINKS PEOPLE, PEOPLE LINK THROUGH MUSIC!

PARTNERZY PROJEKTU

Escola EB/S Domingos Capela, Espinho, PORTUGALIA

Gymnasium Česká Lípa, Česká Lípa, CZECHY

Gimnazjum nr 14 im. Prof. Jana Karskiego, Ruda Śląska, POLSKA

Colegio Puente in Astillero, HISZPANIA

IES Fuente Nueva, El Ejido, HISZPANIA

Keskuskoulu Raahe, Raahe, FINLANDIA

 

 

 

W roku szkolnym 2010/2011 nasze gimnazjum po raz trzeci przystapiło do realizacji projektu w ramach programu eTwinning. Tegoroczny projekt nosi tytuł 4 SEASONS WITH ETWINNING, a naszymi partnerami są:
a)  88 СОУ „Димитър Попниколов”, Sofia (Bułgaria)
b) Kazlų Rūdos pagrindinė mokykla (Litwa)
c)  Collegio Santa María, Palma de Mallorca (Hiszpania)
d)  Gymnázium Česká Lípa (Czechy)
e) Mariaskolan, Mariestad (Szwecja)
 
Zgodnie z nazwą projektu, porównujemy życie w naszych szkołach i krajach według klucza, jakim są pory roku. Przedstawiamy zywczaje, tradycje, rozmawiamy o naszych zainteresowaniach, muzyce, sporcie, filmie. Przestawiamy atrakcje turystyczne naszych krajów, a takze rodzinne okolice. Organizujemy konkursy, dyskutujemy na forum, organizujemy wideokonferencje. Realizując projekt, rozwijamy więc nie tylko znajomość języka angielskiego, ale mamy także okazję wykazać się kreatywnością  i znajomością ICT. To, czym żyje nasz projekt, mozna śledzic m.in. na naszym blogu. Zapraszamy na stronę: http://4seasonswithetwinning.blogspot.com/.

 

 

 

 
7.10. 2010 nasze gimnazjum po raz drugi otrzymało Europejską Odznakę Jakości za projekt realizowany w ramach programu eTwinning. Tegoroczną odznakę przyznano za projekt TOP 10 FAVOURITES WITH THE EU TEENAGERS. Realizowaliśmy go we współpracy ze szkołami w Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Słowenii i Szwecji. Za nami wiele twórczych działań i cennych doświadczeń. Przekonaliśmy się, jak przydatna jest znajomość języków obcych oraz jak wiele satysfakcji może przynosić zespołowa praca :-)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przygotowała publikację poświęconą zwycięskim projektom w konkursie "Nasz projekt eTwinning 2010". Znajduje sie w niej m.in. opis projektu realizowanego przez uczniow naszego gimnazjum we współpracy ze szkołami w Bułgarii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Szwecji i Słowenii. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym placówkom i zachęcamy do lektury:

 

 

NASZ PROJEKT ETWINNING 2010

11 czerwca odbyła się w Warszawie ogólnopolska ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2010”. Na uroczystości obecne były p. dyrektor Agata Ociepka, p. Weronika Kuś oraz przedstawicielki grupy realizującej projekt Dominika Kaczmarek (III a) oraz Natalia Suchan (III a). Po wysłuchaniu wykładów nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu: ku naszej wielkiej radości realizowanemu w bieżącym roku szkolnym projektowi TOP 10 FAVOURITES WITH THE EU TEEANGERS przyznano II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. To wielkie wyróżnienie dla nas oraz partnerów z Bułgarii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Słowenii oraz Szwecji. Organizatorzy zadbali także, by wszyscy zaproszeni goście mogli poznać atrakcje turystyczne stolicy. Pierwszego dnia odbyliśmy spacer po warszawskiej Starówce, a  drugiego dnia odwiedziliśmy Park Łazienkowski (ze słynnym Pałacem na wodzie i pomnikiem Szopena) oraz budynek Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 30. piętra mieliśmy okazję podziwiać panoramę stolicy. Mamy nadzieję, że ten sukces zachęci wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności językowe oraz informatyczne, do włączenia się w realizację kolejnego projektu – już od września. Uczniom zaangażowanym w realizację tegorocznego projektu serdecznie gratulujemy!

   

 
 
 
10 maja przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w konferencji "5 lat programu eTwinning w województwie śląskim" zorganizowanej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W trakcie konferencji m.in. przedstawiono ewaluację programu eTwinning w Polsce, rozstrzygnięto konkurs na stronę internetową. Dla naszego gimnazjum szczególnie ważny był jednak fakt, iż znaleźliśmy się w gronie 20 szkół województwa śląskiego wytypowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach do prezentacji projektów w trakcie targów eTwinning. Odwiedzający nasze stoisko mogli zobaczyć różnorodne produkty wytworzone w trakcie realizacji projektów Let's (b)log in oraz Top 10 favourites with the EU teenagers (m.in. foldery, broszury, kartki, słownik, gry planszowe, zestawy krzyzówek, prezentacje, filmy, nagrania audio). Konferencja była świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz dzielenia się pomysłami.

 

 

 

 

 

                                                         

                                                                                  

                                                                                                                                                                           

 

        


 

Program eTwinning promuje szkolną współpracę w Europie za pomocą technologii informacyjno - kominikacyjnych, oferując wsparcie i narzędzia, dzieki którym szkoły mogą w prosty sposób tworzyć partnerstwa w ramach różnych dziedzin tematycznych.


Korzyści:

 

 - zwiększenie kompetencji językowych

 - pogłębienie znajomości realiów krajów europejskich

 - wymiana materiałów pedagogicznych

 - wzbogacenie oferty edukacyjnej

 - wzbogacenie tradycyjnie stosowanych metod nauczania

 - zastosowanie nowej formy promocji szkoły.

Jeśli chcecie wiedzieć, co dzieje  się w partnerskich szkołach, zapraszamy do odwiedzania naszego bloga:

 

http://top10favourites.blogspot.com/

 


 

W roku szkolnym 2009/2010 nasze gimnazjum po raz kolejny przystąpiło do programu eTwinning. W bieżącym roku szkolnym będziemy realizować projekt zatytułowany TOP 10 WITH EU TEENAGERS. Projekt będzie z pewnością bardzo ciekawy, gdyż do jego realizacji przystąpiły szkoły z kilku różnych krajów:

 

a) 88 School, Sofia (Bułgaria)

b) Guldkroksskolan, Hjo (Szwecja)

c) I.E.S "DAVID VÁZQUEZ MARTÍNEZ", POLA DE LAVIANA (Hiszpania)

d) Osnovna šola Kolezija, Ljubljana (Słowenia)

e) 1st GYMNASIUM CHAIDARIOU, Ateny (Grecja)
f) Gymnázium Česká Lípa (Czechy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z nazwą projektu, zajmiemy się 10 ważnymi dla współczesnych nastolatków zagadnieniami i będziemy je prezentować, wykorzystując różnorodne narzędzia informacyjno-komunikacyjne. Zaprezentujemy swoje talenty i hobby, przedstawimy ulubionych muzyków, dyscypliny sportowe, książki, filmy, gry komputerowe i zwierzęta. Opowiemy o naszych szkołach, miastach i atrakcjach turystycznych naszych krajów. Poznamy podstawowe wyrażenia w językach naszych partnerów i chętnie nauczymy ich mówić po polskuJ

W czasie roku szkolnego podejmowalismy wiele działań, które służyły lepszemu poznaniu szkoły, regionu, tradycji i zainteresowań naszych czeskich partnerów. Sami również podejmowaliśmy różne działania, aby kolegom i koleżankom z Czeskiej Lipy przybliżyć życie naszej szkoły, ciekawe miejsca w regionie oraz nasze pasje. Wykorzystując narzędzia ICT oraz doskonaląc znajomość języka angielskiego, przygotowywaliśmy m.in. prezentacje, filmy, krzyzówki, gry planszowe, uczestniczylismy w wideokonferencji oraz braliśmy udział w konkursach. Cieszymy się, iż nasza praca została doceniona przez krajowe Biuro Akcji eTwinning, które przyznało nam Krajową Odznakę Jakości. Nasi czescy partnerzy także otrzymali taką odznakę w swoim kraju, dzięki czemu cały projekt Let's (b)log in zostanie w październiku wyróżniony Międzynarodową Odznaką Jakości.  

 

W roku szkolnym 2008/2009 nasza szkoła przystąpiła do projektu eTwinning. Nawiazano współpracę z czeskim gimnazjum w miejscowości Ceska Lipa. W każdej ze szkół do udziału w projekcie przystąpiło 14 osób. 
 

Bui Viet Trung                           Mateusz Igielski

Albert Myšák                    Klaudia Bartosik

Kiril Korobov                Kora Rogowska

Martin Bureš                     Małgorzata Cebula

Kate Syrůčková                         Robert Malczewski

Kristýna Kůrková                Kamil Pajonk

Kate Phamová                Jolanta Gostomczyk

Mirka Faltová                           Dominika Kaczmarek

Tereza Otčenášková           Dominik Skowronek

Tereza Kovalová                  Dominika Kopczyńska

Michaela Nováková              Maciej Wiśniowski

Barbora Kecková                 Sara Rzaczek

 Filip Knotek                         Natalia Suchan

Jan Mitac                    Igor Grozmani

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Jana Karskiego
    41-711 Ruda Śląska, ul. Szkolna 22
  • (32) 2420 961

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
liczba odwiedzin: 1161114