Relacja z uroczystości nadania szkole imienia Jana Karskiego Medal wolności dla naszego patrona Międzynarodowy Instytut Tolerancji i Dialogu im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej

Relacja z uroczystości nadania szkole imienia Jana Karskiego

19 listopada - uroczystość nadania szkole imienia prof. Jana Karskiego.
Uchwałą Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 29 kwietnia 2008 roku Gimnazjum nr 14 przyjęło imię Jana Karskiego. Oficjalna uroczystość nadania miała miejsce 19 listopada . Była ona wydarzeniem szczególnym w życiu szkoły, ale także całego miasta. Wyjątkowość chwili podkreślała obecność gości, wśród których znaleźli się: prezydent miasta Andrzej Stania, jego zastępca Aleksandra Skowronek, przedstawiciele posłów na Sejm IV RP: Danuty Pietraszewskiej i Grzegorza Tobiszowskiego, radni: Cecylia Gładysz, Tadeusz Grozmani i Kazimierz Myszur. Przybyli także reprezentanci władz oświatowych na czele z zastępcą dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach Elwirą Barańską- Szczerbą, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz współpracujących z naszym gimnazjum klubów i organizacji. Gościem honorowym uroczystości była Kaya Mirecka-Ploss- wieloletnia przyjaciółka a zarazem spadkobierczyni dorobku Jana Karskiego. Jej obecność z całą pewnością można uznać za moment historyczny w dziejach Gimnazjum nr 14, co zostało podkreślone w skierowanym do Niej podziękowaniu:

„ […] Podziwiamy Pani oddanie dziełu, jakim jest pielęgnowanie pamięci o niezwykłym człowieku - naszym patronie. Działalność ta oraz pomoc dzieciom Śląska to piękny przykład „wspaniałomyślnego dawania”.

Cieszymy się, że towarzyszyła nam Pani w historycznym dla naszej szkoły momencie, który w sposób szczególny uświadamia młodym ludziom wagę zadania, jakim jest budowanie szczęśliwej przyszłości. Łatwiej będzie je realizować, mając za przykład „ludzi mocnych sercem”. Do takich niewątpliwie Pani należy, służąc pamięci o wielkim człowieku i dostrzegając potrzeby innych dziś. Do wyjątkowych wydarzeń w życiu Gimnazjum nr 14 w Rudzie Śląskiej z dumą dopisujemy Pani wizytę. Dziękujemy.”

Ważną częścią uroczystości były występy uczniów, których celem stało się ukazanie wartości, jakimi ich patron kierował się w życiu. W przygotowanych recytacjach, a przede wszystkim w scenkach teatralnych zainspirowanych dziełem Jana Karskiego „Tajne państwo” gimnazjaliści przedstawili go jako godnego reprezentanta pierwszego pokolenia dorastającego w niepodległej Polsce, któremu przyszło zmierzyć się z okrucieństwem II wojny światowej. Wśród wielu deklaracji wygłoszonych w tym ważnym dniu przez młodzież naszej szkoły znalazły się słowa:

„Profesor Jan Karski pozostanie dla nas na zawsze jako jeden z ludzi, którzy ocalili to, co nadaje życiu wartość i sens.

Mottem tej wyjątkowej dla szkoły uroczystości stały się słowa Jana Karskiego: „Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas”. Jako patron trzeciej w Polsce szkoły będzie postacią, o której pamięć nie zaginie.

RELACJA VIDEO (kliknij w link)